Dielektrik Gres Nedir?

Dielektrik gres, silikon gresi olarak da bilinir. Dielektrik gres elektrik devrelerini kir, nem ve korozyondan koruduğu gibi cihazlardan ısı transferi içinde kullanılan bir malzemedir.

Yapısında silikon esaslı dielektrik gres, silikon yağı ve kalınlaştırıcıdan oluşur. Polidimetilsiloksan (PDMS), silikon yağı ve amorf füme silika, stearatlar ve toz haline getirilmiş politetrafloroetilen (PTFE) olarak kullanılır.

Dielektrik Gres Ne İçin Kullanılır?

Dielektrik gres, iletken bir malzeme değildir, bir yalıtkandır. Dielektrik gres akım iletmediği için izolasyonda kullanılır. Metanol, mineral yağ, etanol ve su gibi çoğu sıvıda çözünmez. Bu nedenle deniz araçlarında ve dış mekân uygulamalarında elektrik bileşenlerini su geçirmez hale getirmek için kullanılır. Ayrıca otomotiv ve ev elektriğinde de kullanılır. Dielektrik gres ksilen, mineral ispirtolar ve Metil, Etil, Keton gibi çözücülerle çözülür. Silikon gres bazlı termal gres, iyi bir termal iletken dolgu maddesidir ve iyi bir ısı transferi sağlar bu nedenle ısının çok olduğu PCB’lerde kullanılır.

Dielektrik Gres Nasıl Kullanılır?

Dielektrik gres, elektrik bileşenleri arasında ark oluşumunu önler. Termal macun (termal gres), transistörler , LED vb. Elektrik devresi bileşenlerinden fazla miktarda ısıyı transfer etmek için kullanılır. Silikon gresi kullandığınızda, gresi yalnızca bileşenin dış yüzeyine veya gövdesine sürülmelidir. Bileşenleri bağladığınız yere veya elektrik akımı yoluna değmemesine özen gösterilmelidir.

Dielektrik gres bir yalıtkandır. Dielekrik gres yalıtkanlığını test etmek için multimetre kullanılabilir. Bu nedenle, dielektrik gresi kullandığınızda, gresi elektrik akımı yolundan uzak tutun.

Dielektrik gresi akım yoluna (ister AC akımı ister DC akımı olsun ) koyarsanız, iki bileşen arasında elektrik bağlantısı yapmanıza izin vermeyecek ve cihaz çalışmayacaktır.

Bu nedenle, dielektrik gres yalnızca akımın geçmediği yüzey bileşenlerinde kullanılmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Home Connect Nedir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478